Historie golfového simulátoru Links se začala psát roku 1990, kdy společnost Access Software uvedla na trh svůj první golfový simulátor Links: The Challenge of Golf. Předchůdcem této první verze Links byl World Class Leader Board, který slučoval hru s komentáři. Právě odtud pochází hláška, kterou znají jistě všichni: "Looks like he hit the tree, Jim." Pro svoji hru vyvinul Access Software technologii RealSound, která přinášela zcela nové zvukové efekty, doposud omezené jen na pípání a chrčení PC speakru. Ihned po rozhodnutí vytvořit novou hru byl vyslán autorský tým vyměřit a fotografovat skutečná hřiště. Veškeré předměty na hřišti byly renderovány v 3D a přeneseny s přesností na palce. Pohyb skutečných hráčů byl filmován a digitalizován. Byly nahrány a syntetizovány zvuky na hřišti. Zpracování golfové simulace znamenalo určitý převrat v této kategorii počítačových her a ukázalo cestu do budoucna. A co bylo převratného v této první verzi? Grafika 256 barev VGA v rozlišení 320x200, digitalizované skutečné budovy, stromy atd., tři úrovně hráčské zkušenosti (Pro, Amateur a Beginner) a možnost nastavit postoj hráče včetně parametrů odpalu. A samozřejmě podporovala zvukovou kartu Sound Blaster. Jedinou větší konkurencí pro Links: The Challenge of Golf byl neméně povedený golfový simulátor Jack Nicklaus Golf.

Krátce po uvedení na trh se objevila ohromná poptávka po dalších hřištích, a tak v krátké době následovala hřiště Firestone, Bountiful, Bay Hill, Pinehurst, Dorado Beach, Troon North a Barton Creek.

V roce 1991 následovala nová verze pojmenovaná Links386, která odstartovala celou plejádu následujících verzí Links386 CD (1995), Links Pro a Links Pro CD (1996) včetně verzí pro Macintosh. Uvedení této nové verze bylo doslova bombou na poli golfových simulátorů. V prvé řadě byla již podporována SVGA grafika v rozlišení 640x480 v 256ti barvách, ale to hlavní bylo v zpracování hry. Přinesla jako první dokonalé textůry terénu, 9 různých oken pro pohledy (neuvěřitelných 345 kombinací nastavení těchto oken) včetně celoobrazovkového panoramatického pohledu na hřiště a okna s profilem terénu zobrazující výškový rozdíl mezi míčkem a jamkou, postavičku hráče (muž, žena) s možností volby z 10 barev jeho trička, možnost zaznamenat hru a uložit úder, statistiky.

Byl přepracován i způsob odpalu míčku na tzv. dvojklik levým tlačítkem myši. Při stisku levého tlačítka se posunuje indikátor na kruhové stupnici vzhůru. Pro perfektní úder je třeba pustit tlačítko přesně na horní značce (12 hodin). Při návratu indikátoru zpět dolů při druhém kliknutí před dolní ryskou (6 hodin) dostane úder levou faleš, přesně na rysce to je dokonalý úder a za ryskou pravou faleš. Tento způsob odpalu míčku pak převzala většina dalších producentů golfových simulátorů.

Links386 CD boxLinks386 CD především přinesl možnost instalace a běhu pod Windows 95. Obsahoval další hřiště Harbour Town a Banff Springs. Podporu několika dalších zvukových karet, hudbu na pozadí, rádce pro jednotlivé jamky (jako caddy zde byl Bobcat Goldthwait - tehdejší oblíbený komik. CD obsahuje dvě verze jeho komentářů Vaší hry. Můžete si zvolit, jak moc jízlivé poznámky na Vaši hru snesete.) a především rozšíření stávajících pohledů i o pohled shora na letící míček (fly-by view). Začíná na tee a pokračuje letem ve výšce 50 stop na fairway, kdy můžete kontrolovat písčité bunkry a ostatní hazardy, aby zakončil oblet greenu. Od verze Links Pro bylo možno hrát golf po síti (7 hráčů), byla rozšířena paleta zvuků (ptáci, žáby a obecenstvo).

Se simulátorem byla dodávána základní sada hřišť, které bylo možno doplňovat o postupně vznikající nová hřiště. Do uvedení další verze simulátoru - Links LS, bylo zpracováno 21 hřišť pro Links386.

O kvalitě zpracování tohoto golfového simulátoru jistě svědčí fakt, že verze Links386 byla uvedena na trh v roce 1992, stala se vzorem pro všechny ostatní producenty počítačových golfových simulací a do dneška nebyla překonána. Málo kdo přinesl do světa golfových simulátorů za oněch uplynulých pět let něco nového. Už se zdálo, že Access Software již nebude dále tento skvělý simulátor podporovat a dá se cestou interaktivních adventur, ale uvedení nové verze Links LS MS-DOS (97) v roce 1996 vyrazilo všem hráčům golfu na počítačích dech.

Links LS 97 box (second edition)Tým programátorů Access Software zcela přepracoval celý simulátor do takové podoby, že po jeho spuštění se Vám doslova zatají dech. Především použil nový grafický systém ze svých interaktivních adventur umožňující zobrazení 1600x1200 a 16.7 mil. barev. Nové dokonalé textůry zobrazují doslova každé stéblo trávy, realistický stín vrhají všechny předměty včetně letícího míčku a bohatá paleta ostatních objektů obsahuje i balón či letadlo letící nad hřištěm, pobíhající zvířata v okolních lesích atd.

Postava hráče dostala novou tvář díky digitalizování skutečného hráče (30 obr./s) - k dispozici je 6 různých postav (Arnold Palmer, mladý muž a žena, muž a žena středního věku, černoch) živě reagujících na kvalitu úderu (někdy až příliš reálně). Spolu s novým hřištěm Sea Island byla vydána i nová animace hráče Davis Love III.


Novou dimenzi má zvuk v 3-D stereu, který dokáže navodit dokonalou atmosféru na hřišti (přelet helikoptéry či hejna hus na hlavou stojí za to). Novinkou je editor zvukových předpisů, ve kterém máte možnost nastavit si libovolný zvuk pro danou akci (je jich několik desítek). Vedle základního celoobrazovkového pohledu na hřiště si můžete nechat zobrazit 6 různých kamer zprostedkujících pohled na Vaši hru. Okno kamery lze libovolně zvětšovat/zmenšovat, umístit na ploše obrazovky, zoomovat.

Links LS 98 boxV základní instalaci najdete tři zcela nová hřiště: Kapalua: Plantation a Kapalua: Village na Havaji, Latrobe Country Club v Pensylvanii. Starší hřiště z Links386 v SVGA kvalitě je možno importovat do nového formátu. Nejnovější verze LS 98 obsahuje navíc hřiště Kapalua: Bay. Na CD kromě jiného najdete 3D VR průvodce po hřištích Kapalua a Latrobe C. C., můžete navštívit pracovnu a obchod A. Palmera a podívat se do klubovny na Kapalua: Plantation. S novým simulátorem si můžete zahrát po síti, modemem i na Internetu se skutečným protihráčem. Samozřejmostí je v současné době plná kompatibilita s Windows95. Následující novější verze Links LS 98 (1997) přináší drobná vylepšení celého simulátoru. Dokonalejší zobrazení prostředí golfového hřiště, nová je možnost nastavení pozadí hry a byla zdokonalena podpora hry více hráčů.

Links LS 99 boxV listopadu 1998 byl uveden na trh Links LS 99 a v dubnu 1999 zcela nové verze hry - Links Extreme. Links LS 99 přináší několik zcela nových prvků: na hřištích se objevují diváci, reklamní panely a různé objekty obvyklé na turnajích (výsledkové tabule, stanoviště televizních kamer, tribuny, ohrazené prostory pro diváky atd.). Vedle klasického dvojkliku pro odpálení míčku si můžete zvolit trojklik nebo tzv. Power Stroke (odpálení míčku pohybem myši). Můžete si vybrat z dalších dvou nových animací hráčů a třech nových hřišť: Bay Hill, Entrada at Snow Canyon a St. Andrews Old Course. V novém provedení zde najdete Latrobe C. C. (léto a podzim). Paleta přednastavených typů úderů je rozšířena o tzv. FLOP (málo rolující míček po dopadu) a PUNCH (hodně rolující míček). Při hře z písku se na swing metru objeví dva žluté body, na kterých když zastavíte vracející se ukazatel úderu odehrajete ideální ránu z písku. V nabídce přibyl MOP editor pro tvorbu "herních plánů", odkaz na turnajový server LS Tour organizovaný přímo Access Software, v editoru zvukových scriptů můžete zvlášť editovat zvuky pro turnaje a pro běžnou hru, každá jamka má svoje hole preview (poradce jak ji zahrát). Při hře na Internetu můžete přizvat "diváky" (kdokoliv může pasivně sledovat Vaši hru) a se spoluhráčem komunikovat hlasem v reálném čase. Celkově bych řekl, že se vylepšil fyzikální model hry (je o něco obtížnější než v předešlé verzi) a vyladila grafika (zdá se mi, že chodí rychleji).

Links LS 2000 boxNa jaře 1999 došlo k závažné změně v autorských právech na Links. Společnost Microsoft koupila Access Software a tak získala nejlepší golfový simulátor a tak dnes vedle Microsoft Golf Simulátoru existuje Microsoft Links™ LS. Podle vyjádření Microsoftu bude vývoj obou golfových simulátorů pokračovat i nadále. Prvním produktem uvedeným na trh Microsoftem původně připravovaný Access Software byl Links Extreme. V zásadě se jedná o golfovou hru a ne simulátor, i když je možno hrát dodávaná hřiště klasickým způsobem hry na rány (stroke). Hřiště z LE nelze použít v LS ani obráceně, animace hráčů jsou použitelné v obou verzích.

Tak jak již se stává tradicí, v listopadu 1999 byla uvedena na trh nová verze Links™ LS 2000 již pod hlavičkou Microsoftu. Tato verze přináší nový způsob odpalu Easy Swing (one click), možnost změny typu odpalu během hry, rozšířené zvukové efekty, vylepšenou grafiku hřišť (dvojnásobek detailů), další čtyři nové animace hráčů, výukové lekce a podporu MSN Gaming Zone. Obsahuje čtyři zcela nová hřiště: Covered Bridge Golf Club, Hapuna Golf Course, St. Andrews Jubilee Course a St. Andrews New Course. Reedice v provedení LS99/2K se dočkala Mauna Kea Resort a najdete zde v novém provedení St. Andrews Old Course v nejnovější verzi Millennium připravené pro British Open 2000.

 


O tom, jak pokračuje vývoj v grafickém zpracování jednotlivých hřišť pro Links se můžete přesvědčit na následujících obrázcích:


Torrey Pines Odpaliště 1. jamky Pohled zpět po odpalu z tee na 1. jamce Puttování na greenu 2. jamky
Challenge
Links386
Links LS